מה לעשות עכשיו

יש מלא דברים שאפשר לעשות כבר עכשיו כדי לקדם את עצמנו לעבר העתיד שאנחנו רוצים ורוצות לעצמנו!
לפני שניכנס לרשימה החלקית והלא ממצה שהבאנו, חשוב לזכור את העקרונות שלפיהם נחשוב האם זה באמת מקדם אותנו:

עד כמה זה פתרון בר קיימא מבחינה סביבתית?

האם זה מקדם אנרגיות מתחדשות, כמה זמן זה מחזיק, מאיזה חומרים זה עשוי, כמה פעמים אפשר להשתמש בזה...

עד כמה זה מייצר ריבונות וחופש לאדם ולקהילה?

האם יש לזה גישה רחבה שלא תלויה במעמד כלכלי\מגדר\צבע עור\נכות פיזית, האם זה מוסיף לכישורים וליכולת היצירה של הקהילה...

עד כמה זה הולך נגד ההגיון הקפיטליסטי של עשייה ויצירה מתוך מניע הרווח ודאגה רק לאינטרס העצמי?

guerrilla gardening

גינון גרילה

גינון על שטח ציבורי מוזנח שאינו שייך לגנן, ללא אישור או הרשאה מבעליו החוקיים של השטח. בדרך כלל נעשה בשטח שננטש או הוזנח על ידי הבעלים החוקי, וגנני הגרילה משתלטים עליו ומגדלים בו צמחים שונים. גנני גרילה מאמינים בחשיבה מחדש בכל הנוגע לבעלות על אדמה, כדי לתבוע מחדש שטח מבעלים שהזניחו אותו או השתמשו בו לרעה, וכדי לעשות בו שימוש חדש.

permablitz

פרמבליץ ויערות מאכל

פרמבליץ הוא אירוע חינמי וקהילתי שבו קבוצה נפגשת בשטח אדמה מסוים, לרוב אחד נטוש או מוזנח, והופכת אותו לפורה ומלא צמחייה, לרוב תוך שילוב של סדנאות שמלמדות את הרעיון.
יער מאכל הוא תא שטח ששתלו בו לפעמים אפילו 8 קומות של צמחייה, מעצים גבוהים ועד לירקות שורש, שמטרתו הגברת המגוון הביולוגי ומזון נגיש.

makerspace

חללי מייקרים (יצרנים)

חללי מייקרים הם חללים קהילתיים שבהם אפשר לעצב וליצור חפצים חדשים באמצעות כלים משותפים לקהילה, כמו למשל מדפסות תלת מימד, כלי חיתוך לייזר, מסורי עץ. קצת כמו מודל של ספרייה קהילתית, רק ליצירה. הרעיון הוא שאם תרצו לבנות משהו, תוכלו ללכת למייקר ספייס בשכונה ולמצוא שם את המכונות הנחוצות וגם צוות שיסייע בביצוע.

two solar ovens

תנורים סולארים

תנורים שפועלים לחלוטין מאנרגיה מתחדשת סולארית כבר קיימים! יש מגוון ענק שלהם שאפשר להכין בעצמנו, מתנור קרטון ונייר כסף שיכול לחמם שאריות אוכל לתנור עץ ומראות שמגיע גם ל200 מעלות! (אבל בשביל זה כנראה תצטרכו חלל מייקרים ;)